Postup na medzinárodnú fyzikálnu olympiádu

Postup na medzinárodnú fyzikálnu olympiádu

Marcel Polák sa ako jeden z  víťazov celoštátneho kola  najvyššej kategórie A  60. ročníka  Fyzikálnej olympiády   zúčastnil v týždni od 28. apríla do 3.mája výberového sústredenia pred medzinárodným kolom 50. ročníka súťaže IPhO, ktoré sa v tomto roku uskutoční od  7. do 15.7.2019 v izraelskom Tel Avive.  Po náročnom týždni, v ktorom okrem teoretických prednášok desiati  účastníci riešili každý deň úlohy takmer zo všetkých moderných oblastí fyziky, bol konečný výsledok pre  Marcela i fanúšikov našej školy  priaznivý. Dostal sa i  keď len veľmi tesne  do päťčlennej  nominácie výberu Slovenskej republiky. Dokázal tak zmazať i bodovú stratu, ktorú mal po celoštátnom kole. Jeho výkon je cenný o to viac, že Marcel je v tomto školskom roku študentom prírodovednej triedy 3. ročníka GPH a v týždni po sviatkoch zvádzal tuhé boje na majstrovstvách SR v šachu juniorov. Marcel sa  tak zaradil k našim vynikajúcim riešiteľom a absolventom školy, ktorí doteraz reprezentovali Slovensko i Československo na medzinárodnom kole Fyzikálnej olympiády :

  • Ľubomírovi Zlackému, 1991, Kuba,
  • Radoslavovi Vaľovskému ,  1994,  Čína,
  • Tomášovi Dzetkuličovi ,    2001, Turecko,     2002, Indonézia,
  • Jakubovi Šafinovi,  2012, Thajsko
  • Kristiánovi Šalatovi , 2018, Lisabon.

Marcelovi  gratulujeme a  ďakujeme mu za skvelú reprezentáciu našej školy, mesta i kraja.