Výsledky fyzikálnych súťaží 2019

V stredu 15.5. sa uskutočnilo na Prírodovedeckej fakulte v hokejových Košiciach Krajské kolo 60. ročníka Fyzikálnej olympiády kategórie B,C,D.

Do druhého kola postúpilo 18 našich študentov. Po minuloročných troch prvenstvách sa naši študenti ani teraz nestratili a objavili sa i na čelných pozíciách. Najlepší výkon podali podľa očakávania naši najskúsenejší – tretiaci, Marcel Polák z 3.C triedy so ziskom 37 bodov (max. 40) skončil o pol boda na druhom mieste za absolútnym víťazom Celoštátneho kola R.Dobošom z  G Poštová.  Pre lepšie zvýraznenie Marcelovho výkonu:  v Celoštátnom kole zaostal za ním takmer o 13 bodov. Obaja sa budú od 10. júna 2 týždne pripravovať v Košiciach na júlovú mezinárodnú fyzikálnu olympiádu IPhO v Izraeli https://www.ipho2019.org.il/.  Úspešným riešiteľom bol i Marián Kravec, ktorý skončil v silnej konkurencii na 6. mieste. Veríme, že i on v budúcom roku zabojuje o účasť v Celoštátnom kole.

Z ďalších kategórií bola o málo na tom lepšie kategória D, keď Matúš Jakuboc z 1.E triedy so ziskom 20,5 b obsadil 4. miesto a stal sa úspešným riešiteľom kola (spolu bolo len 7 úspešných riešiteľov, čo svedčí o náročnosti 2. kola v kat. D). Z ďalších našich prvákov boli najlepší Natália Kalinová z 1.B a Benjamím Čornec z 1.E, ktorí so ziskom 9 bodov obsadili 10.miesto. Spolu nás v 2.kole reprezentovali siedmi prváci z 1.E a 1.B triedy.

V porovnateľne náročnej kategórii C (len 8 úspešných riešiteľov)  sa najlepšie darilo úspešnému riešiteľovi Samuelovi Miklošovi z 2.B triedy, ktorý so ziskom 16 bodov získal 5. miesto. Z ďalších našich druhákov bol najlepší Mário Matušinský z 2.D,  ktorý získal 9,5 bodov a obsadil 16. miesto. Najviac zástupcov sme v tejto kategórii mali z 2.B triedy a 2.D triedy – po štyroch, jeden študent bol z 2.A triedy.

Výsledky krajského kola včítane kategórie A spolu s výbornou reprezentáciou vo fyzikálnom  Náboji FKS 2018, v regionálnom kole Turnaja mladých fyzikov, v medzinárodnej online súťaži Fyziklání online, v Celoštátnom kole Strojárskej olympiády, v krajskom kole SOČ, vo Fyzikálnom korenšpondenčnom seminári a v astronomickej súťaži Čo vieš o hviezdach  sú znovu výbornou vizitkou našej školy i práce so žiakmi  v PK fyziky.

Ešte raz všetkým desiatkam  študentom patrí naše poďakovanie a gratulácia, vážime si každý určite poctivo a čestne získaný bod