100 dobrých skutkov k storočnici školy

100 dobrých skutkov k storočnici školy

VÝZVA

Milí GéPéHáčkari,

pri príležitosti 100. výročia vzniku našej školy jej darujte jeden dobrý skutok. Spoločne tak vytvoríme vzácnu „kyticu“ dobrých skutkov, ktorou prispejeme k oslave jubilea GPH. Nadobudnete pritom nielen dobrý pocit, že ste svojou ochotou a nezištnosťou pomohli tým, ktorí to práve vtedy potrebovali, ale zostane to vo vás ako spomienka na storočnicu školy. Naše gymnázium bude tiež hrdé na svojich žiakov – tí tu získavajú kvalitné vedomosti, dokážu však aj ochotne pomôcť a potešiť svojich blízkych dobrým skutkom.

Dobrý skutok zaznamenajte do priloženého formulára, budeme tiež radi, ak priložíte i nejakú fotografiu. Nech je naša „kytica“ naozaj bohatá…  (RNDr. R. Gaľová)

VYHODNOTENIE

Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do akcie „100 dobrých skutkov k storočnici školy“.

Boli sme milo prekvapení množstvom rôznorodých, aj originálnych dobrých skutkov.

Naši žiaci tak ukázali, že dokážu pomôcť nielen spolužiakom, rodičom, starším ľuďom, mladším súrodencom, deťom, ľuďom v núdzi, ale tiež zvieratkám v útulku či tým bez domova. Dokázali sa podeliť s obnoseným ošatením, prispieť na rôzne zbierky, vytvoriť darčeky pre seniorov, dokonca i darovať vlasy. Teší nás, že naši žiaci si navzájom pomáhajú zasielaním poznámok či vysvetlením nepochopeného učiva. V domácom prostredí tiež pomáhajú rodičom s domácimi prácami, pracujú v záhrade alebo strážia mladších súrodencov. Žiaci sa ochotne zapojili aj do dobrovoľníckej činnosti – či už išlo o maľovanie plota, zbieranie odpadkov alebo pomoc seniorom.

Za veľkú kyticu (100) dobrých skutkov patrí všetkým zapojeným naše veľké POĎAKOVANIE.

Prinášame prehľad dobrých skutkov našich žiakov.

Viackrát sa opakovala pomoc spolužiakom – posielanie poznámok, vysvetľovanie učiva, 30 žiakov sa zúčastnilo dobrovoľníckych prác na ZŠ Komenského 1 v Michalovciach. Počet nahlásených dobrých skutkov napokon prekročil stovku, čo nás naozaj potešilo. Najviac dobrých skutkov sme zaznamenali z tried III. F (22) a III. A (17).

Pripájame tiež zaujímavé fotografie, dokumentujúce niektoré dobré skutky.

Pomoc spolužiakom

 1. Dnes som svojej spolužiačke vysvetlil učivo z občianky, z ktorého bola následne vyvolaná na odpoveď. Dostala 1 🙂
 2. Vysvetľovala som spolužiačke matematiku.
 3. Doučovanie spolužiačky a pomoc s matematikou.
 4. Doučoval som spolužiakov učivo z analytickej geometrie.
 5. Doučoval som mladšiu sestru matematiku.
 6. Spolu so spolužiačkou sme doučovali našu ďalšiu spolužiačku matematiku.
 7. Pomohol som vysvetliť spolužiakovi učivo, ktorému nerozumel.
 8. Spolužiak, ktorý nebol v škole približne 2 týždne, si odo mňa vypýtal poznámky a ja som mu ich poslal.
 9. Poslal som svojmu spolužiakovi poznámky z biológie, o ktoré ma poprosil, aby som mu ich poslal.
 10. Poslala som spolužiakovi poznámky.
 11. Dobrý skutok som urobila vtedy, keď som poslala spolužiačke poznámky z dňa, keď chýbala v škole, bez toho, aby ma o to poprosila.
 12. Mladší sused ma oslovil s prosbou, či mu nepomôžem so školským projektom z dejepisu. Za úlohu mali z kartónu postaviť hrad. Neváhal som a rozhodol som sa mu s tým pomôcť. Spolu sme tento hrad vytvorili za približne 3 hodiny. Kamarát za to dostal v škole jednotku a ja som domov odchádzal s dobrým pocitom z vykonaného dobrého skutku.
 13. Kamarát začal chodiť na organ, pomáham mu v jeho ťažkých začiatkoch. Píšem mu prstoklady a vysvetľujem zložitejšiu organovú techniku. Som rada, že mu takýmto spôsobom viem pomôcť.
 14. Pomohol som viacerým spolužiakom s matematikou – či už to boli inverzné funkcie alebo exponenciálne funkcie a rovnice. Vysvetľoval som to na aplikácii Discord zdieľaním svojej obrazovky. Názorne som popísal postup pri vypočítavaní príkladu. Dúfam, že im to pomohlo a písomku, ktorú písali, zvládli na jednotku.
 15. Poslala som spolužiačke poznámky z dňa, keď chýbala.

Pomoc deťom

 1. Hrala som futbal s deťmi z detského domova v Afrike.
 2. Každý deň po škole mám vždy jednu zaujímavú činnosť. Miško a Kvetka sú detičky, ktoré chodia do škôlky a ich rodičia ich nestíhajú kvôli práci načas vyzdvihnúť. Keďže mám rada deti, ponúkla som sa, že im s nimi pomôžem a vždy poobede po nich chodím a zoberiem ich na chvíľu ku mne domov. Dám im najesť a pohrám sa s nimi, pokiaľ si ich rodičia neprídu po práci zobrať. Samozrejme, keď je pekné počasie, vybehneme aj na prechádzku. Robím to veľmi rada, lebo vidieť ten úprimný detský úsmev pri hrách s nimi je naozaj neopísateľný pocit.
 3. Sesternica bola u nás na návšteve s malým synom. Ja som sa s ním hral a dával na neho pozor.
 4. Pomoc mladšiemu bratovi so športovou činnosťou.

Pomoc rodičom a starším ľuďom

 1. Pomáhanie rodičom s prerábaním podkrovia.
 2. Pomáham babke, lebo je chorá.
 3. Pomohol som rodičom v záhrade pri odkladaní a rozoberaní konštrukcie na paradajky.
 4. Mamka chodí poslednú dobu unavená z práce – chcel som jej pomôcť, tak som prišiel zo školy a povysával som, aby mala menej roboty.
 5. Pomáhala som babke s nákupom potravín.
 6. Pomáhal som babke s prípravou koláča.
 7. Pustila som starú pani sadnúť si v autobuse.
 8. Pomáham starším ľuďom s prácami, ktoré už nezvládajú, ale tiež iným ľuďom, ak sú napríklad chorí a podobne.
 9. Kosenie – pomoc rodičom.
 10. Moja susedka, ktorá je už staršia a je sama, bola chorá a chcela som jej nejako pomôcť, tak som sa opýtala, či niečo nepotrebuje. Poprosila ma o to, aby som jej išla vybrať lieky do lekárne a aby som jej pomohla vymeniť piliny a klietku pre zajaca.
 11. Bol som pomôcť pri veľkom nákupe pre moju tetu.
 12. Počas výletu na turnaji v Keni sme stále pomáhali miestnym ľuďom, ale aj zvieratám.

Pomoc zvieratkám

 1. Navštívil som útulok a vyvenčil psíka.
 2. Kúpil som si psa z útulku.
 3. Zachránila som dve vyhodené mačiatka – jednému som našla nový domov a druhé som si nechala.
 4. Sused ma požiadal o vyvenčenie jeho psa, keď nebol doma.
 5. Staral som sa o psíka, keď boli starí rodičia chorí.
 6. Zachránili sme psa z útulku – volá sa Lujza.
 7. Bola som spolu s priateľom v košickom útulku vyvenčiť psíkov. Venčili sme ich v parku, ktorý je súčasťou areálu. Psíky boli veľmi vďačné za každú prechádzku, pohladenie a čas, ktorý sme im venovali, a zároveň sme urobili niečo aj pre seba – príjemne sme si oddýchli a zabavili sa.

Dobrovoľníctvo

 1. Darovala som staré oblečenie a hračky deťom v detskom domove.
 2. Odniesla som svoje nenosené oblečenie do Michalovského charitatívno-sociálneho centra.
 3. Darovanie vlasov.
 4. Prispel som na Nezábudku, maľoval som plot, pomohol som kamarátovi s učivom ohľadom autoškoly.
 5. Prispela som na Deň nezábudiek.
 6. Bola som zbierať odpadky v okolí prímestskej oblasti – vyzbierala som 2 vrecia odpadu.
 7. Bola som zbierať odpadky na parkovisku neďaleko Michaloviec. Celkovo som vyzbierala 2 vrecia odpadkov.
 8. Zbieranie odpadkov v prírode.
 9. Vyhadzujem odpadky iných ľudí v škole.
 10. Dnes som so svojou spolužiačkou pomohla poumývať a pozametať toalety.
 11. Presádzanie stromu.
 12. V rámci projektu Úsmev pre seniorov som vyrobila vyše 31 darčekov.
 13. Druhá šanca – SWAP zbierka oblečenia.
 14. Študentská kvapka krvi.
 15. Pomoc sociálne slabším.
 16. – 81. V rámci Týždňa dobrovoľníctva žiaci (30) natierali plot pri jednej zo základných škôl v Michalovciach, a tým pomohli skrášliť jej exteriér.

Pomoc pri akciách školy

 1. – 102. Veda na ulici – zabávali sme deti a ukazovali im rôzne zaujímavé pokusy/dávali im zábavné úlohy.

103. Na Dni jazykov som pomáhala pani profesorke.

104. Zúčastnil som sa Bežeckej štafety 100 x 100, ktorá sa uskutočnila v piatok, 7. októbra 2022, na Zemplínskej šírave (Lúčky – hrádza). Bolo super reprezentovať našu školu!

RNDr. Renáta Gaľová