Exkurzia za vedou

Exkurzia za vedou

TECHNORAMA a CERN, európska organizácia pre jadrový výskum

Centrá vedy sú populárne všade vo svete a tak niet divu, že sa jedno významné európske centrum vedy nachádza aj vo Švajčiarsku a nesie názov Technorama. Jej heslom je „vyskúšať, hrať sa a rozumieť“. Technorama ponúka návštevníkom všetkých vekových kategórií zážitok z vedy. Ak si chcete vyskúšať na „vlastnej koži“ ako  veci fungujú, tak toto je to miesto, kde sa to dozviete. Rozlohou tvorí Technorama jedno z najväčších vzdelávacích zariadení na svete, rozprestiera sa na troch podlažiach.

V samotnom areáli sa nachádza aj veľký park, kde si môžete urobiť piknik. Na prízemí sa nachádzajú experimenty venované mechanike a magnetom. Na prvom poschodí si môžete vyskúšať prácu v biologickom alebo v chemickom laboratóriu, objaviť čaro šírenia zvukových vĺn v rôznych typoch priestorov, či spoznať umelecké rozmery matematiky. Sú tu tiež umiestnené rôzne očné klamy, ktoré dokážu zamestnať váš mozog možno na trochu dlhší čas, ako by ste čakali.

Na poslednom, druhom poschodí, sú experimenty venované svetlu a zvuku a taktiež Orbitárium, v ktorom si môžete pozrieť Zem z pozície astronauta nachádzajúceho sa na obežnej dráhe.  Jedným z najväčších lákadiel je výroba blesku pod vysokým napätím, ktorého sa môžete dotknúť cez špeciálne upravenú rukavicu. Okrem interaktívnych exponátov, ktoré budete vnímať všetkými zmyslami vám Technorama ponúka aj množstvo vedeckých predstavení. Každý rok privíta toto centrum vedy viac ako štvrť milióna návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Zdroj: Tip na výlet – Švajčiarske centrum vedy – Technorama – Zážitkové centrum vedy Aurelium

Medzi najobľúbenejšie exkurzie, ktoré AMAVET organizuje v rámci ciest za vedou je návšteva svetoznámeho vedecko-výskumného centra CERN. Účastníci majú o zažiť prehliadku CERN-u s odborným výkladom, ktorý zabezpečujú sprievodcovia z radov miestnych vedcov.

Mgr. Jana Kunčová